סכנות אש חבויות בבית

על פי ה National Fire Protection Association בארצות הברית, שירותי הכבאות האמריקאים מוזעקים לאירוע אש כל 88 שניות.

רוב השריפות בבתים מתחילות במטבח והגורם העיקרי למוות משריפות ביתיות הוא עישון. יחד עם זאת, ישנם גורמים נוספים שבהיסח הדעת יכולים לגרום לשריפות ביתיות.

סוללות

כל הסוללות יכולות לגרום לשריפה, גם אלו בעלות מטען נמוך.
הסוללות בעלות הסיכון הגבוה ביותר לגרום לשריפה הן סוללות 9 וולט. הסיבה לכך היא הקירבה של נקודות החיבור שלהן, שבקלות יכולות לגרום לקצר.
מומלץ לאחסן את כל סוגי הסוללות כאשר הן במצב עומד ועל החלק העליון שלהן מודבק נייר דבק מבודד. בנוסף, יש להימנע מלאחסן את הסוללות בכלי מתכתי ולהרחיק אותן מציוד עשוי מתכת כגון מפתחות. סוללות 9 וולט יש לאחסן בנפרד משאר הסוללות, באריזתן המקורית.

סכנות אש חבויות בבית - סוללות

ציוד חשמל פגום והצטברות אבק

שכיח לחשוב כי תמיד ניתן לזהות ציוד חשמלי פגום אך אין זה המצב. כבלי חשמל מוחבאים מאחורי ארונות או מיטות, או כאלו העוברים תחת שטיחים או דק יכולים להישחק מבלי שנשים לב. זאת הסיבה שחשוב לבדוק באופן קבוע נוכחות פגמים בציוד החשמלי בבית.
כמו כן, הצטברות אבק ליד שקעים חשמליים יכול בקלות להתלקח ולגרום לשריפה ביתית. לכן חשוב לשאוב באופן תדיר אזורים בהם יש שקעים חשמליים, מוחבאים וגלויים, ולנקות את כבלי החשמל.

סכנות אש חבויות בבית - אבק

מכונות קפה (פרקולטור)

פרקולטור חשמלי עלול להתחמם ולגרום לשריפה ביתית, במיוחד כאלו בעלי חלקים פלסטיים. למרות שלרוב המכונות הדיגיטליות יש מנגנון כיבוי אוטומטי, הן בקלות יכולות להתחמם יתר על המידה וליצור שריפה. לכן, לעולם אין להשאיר מכונת קפה ללא השגחה ותמיד לכבותה באופן ידני.

סכנות אש חבויות בבית - מכונות קפה

נוזלים דליקים

ברור לכולם כי נוזלים כגון דלק ונפט יכולים להתלקח וליצור שריפה, לכן תמיד יש לאחסן אותם במכלים מסומנים מותאמים והרחק ממקור חום.
יחד עם זאת, ישנם נוזלים דליקים נוספים הנמצאים כמעט בכל בית ויכולים להוות סכנה. לדוגמא – אישה בטקסס פתחה בקבוק מסיר לק ליד נר דולק, הבקבוק ניצת והיא סבלה מכוויות בדרגה 3.

סכנות אש חבויות בבית - חומרים דליקים

מחשבים ניידים

כל מי שעובד עם מחשב נייד יודע כי לאחר זמן עבודה מסויים המחשב מתחמם. מחשבים ניידים המונחים על משטחים "רכים" כגון מזרנים ושמיכות יכולים להתחמם יתר על המידה ולהתלקח. יש להימנע מהשארת המחשב הנייד על משטח רך ולדאוג שתהיה זרימת אוויר דרך פתחי האוורור של המחשב.

סכנות אש חבויות בבית - מחשב נייד

נורות חשמל

ישנו מושג בשם Overlamping – מצב בו וואט הנורה גבוה מידי ואינו מתאים לאהיל/ לבית המנורה. במידה ובית המנורה לא מסומן, יש להשתמש עם נורות בעלות 60 וואט ומטה.
בנורות פלורסנט, במידה ובקצוות הנורה מתהווים כתמים חומים זה סימן כי היא מתחממת יתר על המידה. יש להחליף את הנורה או לבדוק כי היא מתאימה לבית המנורה.

סכנות אש חבויות בבית - נורות חשמל

מייבש כביסה

מייבש כביסה שאינו מתוחזק כראוי יכול לגרום לשריפות ביתיות. פתחי האוורור של מייבש הכביסה צריכים להיות מפונים ונקיים באופן קבוע. גם הצינור שדרכו זורם האוויר צריך להיות נקי ומתוחזק. בנוסף, יש גם לטפל באופן תדיר במוך המייבש ולפנותו לפני כל שימוש.

סכנות אש חבויות בבית - מייבש כביסה

משאבות כיבוי אש

גורמים ביתיים נוספים המהווים סכנת התלקחות

  •  ערמת עיתונים וירחונים מהווה חומר בעירה במקרה של שריפה ביתית.
  • שימוש בסדינים חשמליים צריך להיעשות בהשגחה יתרה. יש לשים לב כי כבל החשמל של הסדין החשמלי אינו עובר בין המזרן לבין תיבת המיטה העשויה מעץ. מומלץ לכוון את הסדין החשמלי לחום הנמוך ביותר.
  • פחמים לגריל שלא מאוחסנים כראוי יכולים להוות חומר בעירה במקרה של התלקחות.
סכנות אש חבויות בבית - גורמים נוספים

לסיכום

שריפות ביתיות נפוצות הרבה יותר ממה שאנו חושבים. ישנה חשיבות גבוהה בהקניית ידע ויצירת מודעות לסכנות החבויות בבית.
התקנת אמצעי גילוי וכיבוי אש (גלאי עשן, מטפה ביתי) ותחזוקה ואחסון נכונים של גורמי סכנה יכולים למנוע נזק עצום לרכוש וכמובן להציל חיים.
 

מקור:

Hidden Fire Dangers in Your Home
By Terri Williams  June 29, 2019 in Home Improvement / Learning Center


מעוניין לדעת מהי שיטת הכיבוי המתאימה ביותר עבורך?

צור קשר